Logotip stranke Tenzor

Tenzor

ŠOU volitve 2024

@tenzor_fmf

Volitve

Letos se bodo v sredo, 9. oktobra, odvijale volitve Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU). ŠOU je demokratično organizirano združenje študentov, ki zastopa študentske interese in si prizadeva za njihovo uresničevanje.

Zakaj bi nas morale volitve zanimati?

Študentov se študentska organizacija ne tiče, razen tega, da:

ŠTUDENTSKO ORGANIZACIJO PREDSTAVLJAMO VSI ŠTUDENTJE. ŠOU FINANCIRAMO MI, ŠTUDENTJE. OD VSAKE URE DELA, KI JO OPRAVI ŠTUDENT PREKO NAPOTNICE, SE ODTRGA 3.8% ZASLUŽKA, KATEREGA DEL SI PRISVOJI ŠTUDENTSKA ORGANIZACIJA. POSLANCI ŠOU LETNO UPRAVLJAJO S 4.990.000 EVROV ŠTUDENTSKEGA DENARJA1. S TEM DENARJEM RAZPOLAGAJO KOT DA JE NJIHOV IN TAKO POVPREČEN ŠTUDENT OD DELOVANJA ORGANIZACIJE NIMA SKORAJ NIČ2. SPORNIM PRAKSAM DELOVANJA ŠOU KAR NI KONCA. OD ZASEBNIH ZABAV3 NA INVESTICIJSKI NEPREMIČNINI KAMPUS4 DO PRETAKANJA JAVNEGA ŠTUDENTSKEGA DENARJA V ZASEBNE ROKE PRIJATELJEV POSLANCEV5. O TEM PA VEDNO MANJ SLIŠIMO, SAJ AKTIVNO ONEMOGOČAJO POROČANJE RADIU ŠTUDENT6. OD VSEGA TEGA PA JE NAJHUJE TO, DA SE ORGANIZACIJA SPLOH NE UKVARJA S PROBLEMI, S KATERIMI SE SOOČA ŠTUDENTSTVO. NAMESTO DA BI REŠEVALI STANOVANJSKO KRIZO IN RAZPRAVLJALI O SLABŠANJU MATERIALNIH OKOLIŠČIN ŠTUDIJA, NAM PONUJAJO ŠE VEČ ZABAV IN ŠPORTNIH DOGODKOV. IZVOLJENI PREDSTAVNIKI ŠTUDENTOV SE ZARADI LASTNIH INTERESOV ZNOTRAJ ŠOU IZOGIBAJO AKTIVNEMU SODELOVANJU V DEMOKRATIČNIH PROCESIH, KAR VODI V OHRANJANJE STATUSA QUO. TAKO OMOGOČAJO DIREKTORJU ŠOU, DA ŽE SKORAJ DESETLETJE ORGANIZACIJO VODI KOT SVOJE ZASEBNO PODJETJE, NA RAČUN TEGA PA PREJEMA BRUTO PLAČO V VIŠINI 5.2507EUR, KI SI JO IZPLAČUJE V OBLIKI DODATKA ZA DELOVNO USPEŠNOST.

Volitve potekajo vsaki dve leti, tako da do naslednjič, ko boste uvideli probleme študentske organizacije, vaš glas ne bo slišan, ker se bodo nove generacije ponovno spraševale, kaj se jih študentska politika sploh tiče.

Kaj lahko spremenimo ?

Na volitvah študenti FMF izvolimo predstavnike na dveh ravneh:

Študentski zbor

Študentski zbor je najvišje zakonodajno telo Študentske organizacije Univerze v Ljubljani. Sestavljajo ga izvoljeni predstavniki članic UL. V študentskem zboru poslanca odločata z glasovanjem o porabi proračuna ŠOU za reševanje študijskih problematik, skrb za socialo in zdravstvo študentov, pomoč tujim študentom ter organizacijo športnih, kulturnih in zabavnih dogodkov.

Študentska organizacija FMF

Predstavniki ŠO FMF so odgovorni za izvedbo obštudijskih programov na FMF. Sredstva za delovanje jim zagotovi Študentski zbor. Njihov namen je povezovati študente fakultete na kateri delujejo. Izobraževanja, okrogle mize, izleti družabni dogodki, kot je na FMF tradicionalni mat-fiz piknik.

Preko teh ustanov lahko študentje usmerjamo na kakšen nacin porabiti naš študentski denar, izboljšamo si lahko študijsko življenje na fakuleteti; se povezujemo, sodelujemo in si soustvarjamo boljše razmere za študij. Si zeliš ping-pong mizo v študentski sobi? Lahko ti jo zagotovimo!

Volilni program v Študentski Zbor

Demokratizacija in transparentnost delovanja ŠOU

Nepoznavanje Študentske organizacije ni fenomen, omejen zgolj na FMF. Udeležba na zadnjih volitvah ŠOU je na ravni Univerze znašala 6%. V študentski politiki tako manjka novih obrazov in idej, vizija ŠOU pa se oddaljuje od tegob samih študentov. Zato se bomo potegovali za aktivnejše ozaveščanje študentov o vlogi in delovanju ŠOU. Študentski zbor v trenutni ureditvi sam imenuje predsedstvo, volilno komisijo, pritožbene in druge organe. Zunanjega nadzora praktično ni in študenti po volitvah nimamo možnosti vpliva na delovanje Študentskega zbora. Zagovarjali bomo boljšo demokratizacijo študentskih reprezentativnih organov. Sredstva ŠOU zagotavljamo študenti UL in zato je v našem interesu, da se ta sredstva porabljajo smotrno in učinkovito.

Študentsko delo in prihodki

"Študent sem zato, da študiram!"  Študij brez skrbi za preživetje žal za mnoge od nas ni več realnost. Preobremenjeni študentje poleg študija delamo v povprečju 25 ur na teden, kar je enajst ur več od evropskega povprečja. Od tega dve petini študentov v času predavanj opravlja redno plačano delo8. Bistvo študentskega dela je, da študentje pridobivamo praktično znanje in izkušnje iz področja, ki se tiče študija, v praksi pa študentsko delo nadomešča pomanjkanje ustreznih ekonomskih podpor, ki naj bi študij v osnovi omogočale.

Zahtevamo izboljšanje javne infrastrukture in štipendijske politike, ki omogoča celovito posvetitev študiju. Zavzemamo se za odstranitev zasebnih posrednikov pri študentskem delu (študentskih servisov) — njihovo vlogo naj prevzame Ministrstvo za delo, a 3.8 % provizije, ki trenutno gre v žepe posrednikov, pa naj se nameni za dvig urne postavke. Vzpostaviti moramo delujoče dodatne oblike solidarnosti in socialne pomoči za študente v stiski. Trenutne oblike direktne denarne pomoči so žaljive in neuporabne. Zavod Študentske organizacije, Študentski tolar, je v letu 2024 ponudil 75 študentom enkratno nakazilo 200 EUR in 10 študentskim družinam znesek 500 EUR9 . To so minimalni zneski, če se spomnimo, da je Računsko sodišče poročalo o tem, da je ŠOU v obdobju od 1. 1. 2020 do 30. 6. 2022 izkazala stroške reprezentance (pogostitve študentskih funkcjonarjev) v skupnem znesku 43.847 EUR.

Stanovanjska politika

V Ljubljani primernih kapacitet za namestitev vseh študentov nimamo. V domovih ni dovolj prostora, najemnine so previsoke in bivalni pogoji v obeh primerih slabi. Ta stanovanjska situacija ni nekaj novega, ampak posledica desetletji nemarnega odnosa odgovornih inštitucij. Zato tudi ne pričakujemo, da jo lahko obrnemo takoj. A študentska organizacija razpolaga z obsežnimi finančnimi sredstvi, ki jih lahko takoj namenimo za začetek obnove starih domov, ter nepremičninskim premoženjem ki se prav tako lahko nameni za lajšanje stiske. Dolgoročno pa se zavezujemo porabiti naš položaj v ŠOU za potiskanje države in občine k ukrepanju in iskanju rešitev za stanovanjsko problematiko študentov.

Čitalnice

Čitalnice so prostori, v katerih ima študent_ka miren prostor za opravljanje študijskih obveznosti, pogosto tudi z dostopom do študijske literature, ki jo potrebuje. Čitalnice so edini prostor, ki študentom_kam brez lastne sobe ali stanovanja omogočajo mirno in kakovostno učenje ter opravljanje študijskih obveznosti. Zaradi povezanosti med dostopnostjo čitalnic in akademskim uspehom se razlike med materialnim stanjem študentov in študentk le nadaljnjo poglobijo, še posebej ko imamo v mislih, da so štipendije vezane na akademski uspeh. Tudi tu bomo porabili naš položaj v ŠOU za izvajanje pritisk na univerzo, občine in državne organe in sodelovanje s knjižnicami (predvsem s CTK) pri iskanju rešitev.

Volilni program za ŠO na FMF

Družabni program in povezovanje

Na FMF se znajdejo študenti_ke iz vseh slojev življenja, ki jih združujejo skupni interesi. Količina novih obrazov lahko pri mnogih vzbuja strah in trenutno se poleg žurk in popivanja na FMF organizira premalo socialnih dogodkov, kjer bi študenti_ke lahko navezali dejanske stike in prek interesnih dejavnosti razširili svoj družabni krog. Zato se zavzemamo za razširjanje spektra in pogotosti dogodkov na FMF, kot so turnirji družabnih iger, DND kampanije in vse, kar vzpodbuja socializacijo, ki ni pogojena z vnosom alkohola – seveda brez ukinitve dogodkov bolj žurerske narave.

Solidarnostni program

Sklad za finančno pomoč študentom. Strokovna gradiva, kot so učbeniki in knjige z rešenimi primeri, so ključnega pomena za uspešno študiranje. Le-teh pa je v knjižnjicah pogosto premalo, da bi zadostili potrebam vsem študentov_k, ki so tako primorani kupiti lastna gradiva, kar pa je za mnoge prevelik finančni zalogaj. V luči teh dejstev si prizadevamo vzpostaviti sistem izposoje teh gradiv v okviru učbeniškega sklada, da omejimo finančno obremenitev študent_k. Učbenike bi dobili z odkupom in donacijami od študentov_k, ki teh gradiv ne potrebujejo več, ter z nakupi novih gradiv s sredstvi, ki so na voljo študentski organizaciji.

Mafijski piknik

Prizadevamo si, da bi prepoznavni mafijski piknik premaknili na dogodku bolj primerno lokacijo.

Delimo mnenja mnogih študentov višjih letnikov, da je piknik zaradi izvajanja na študentskem kampusu - betonskem igrišču z nekaj kvadratnimi metri zelenice - izgubil velik del svojega čara. S kandidaturo naše stranke se obljublja raziskanje potencialnih alternativnih dogajališč z upoštevanjem želja študentov_k.

Akademsko udejstvovanje

Organizirali bomo gostujoča predavanja in strokovno relevantne ekskurzije na druge znanstvene in raziskovalne institucije (CERN, SISSA, DESY, LNGS. . . ). Organizirali bomo interesne krožke študentov na FMF in poskusili bomo ponovno obuditi FMF revijo (https://revija.fmf.si). Za splošno razgledane in tiste, ki bi to radi postali, nameravamo preko okroglih miz študentom približati aktualne teme s študijskih in izvenštudijskih področij ter jim omogočiti, da se o njih izrazijo.

Higienski pripomočki

V vseh sanitarnih prostorih FMF morajo biti ves čas na voljo vložki in tamponi različnih velikosti. Obskrbeli bomo sanitarne prostore z brezplačnimi higienskimi izdelki za vsakogar, ki jih rabi.

Lista Tenzor

TIMEN BOBNAR, Računalništvo in matematika (IŠRM)

Kandidiram za člana Študentskega zbora na Fakulteti za matematiko in fiziko. Na dodiplomskem študiju sem zaključil smer praktične matematike, zdaj pa na magistrski stopnji nadaljujem z računalništvom in matematiko (IŠRM). Kot tutor, s več kot dvema letoma izkušenj, dobro razumem izzive, s katerimi se študentje soočajo, pa tudi njihove želje in potrebe. Zavzemam se za večjo povezanost med študenti preko organizacije dogodkov in dejavnosti, ki bodo obogatile študijsko izkušnjo ter spodbudile sodelovanje in povezovanje.

Verjamem, da je nujno, da študentje dobimo priložnost, da naš glas vpliva na odločitve, ki oblikujejo naše študijsko okolje. Kot član Študentskega sveta se bom zavzemal za več priložnosti za študente, tako na akademskem kot na osebnostnem področju, in za razvoj znanj in veščin, ki so ključni za našo prihodnost.

ALEKSEJ LUKA GOLOBIČ, Finančna matematika

Sem Aleksej Luka Golobič, študent finančne matematike in letos kandidiram za poslanca v zboru ŠOUL.

Ukvarjam se z glasbo, berem filozofijo in športam. Za kandidaturo sem se odločil, ker mi je med prvim letnikom študija postalo jasno, da je ŠOUL postal le izmaličena različica organizacije, ki bi v osnovi morala zastopati interese študentov. ŠOUL se zavzema le za ohranjanje trenutnega poraznega stanja, v katerem kakršnikoli poskusi sprememb v prid študentstvu podležejo sebičnim interesom vladajoče garniture. Sem mnenja, da bi se ŠOUL lahko koristil kot orodje za širše študentsko organizirane, ki bi dejansko omogočalo boljše življenje za študente.

LARA PUSTINEK MIOČIĆ, Matematika

Živjo! Sem Lara Pustinek Miočić in sem predstavnica študentske liste Tenzorji. S študentsko organizacijo UL sem se prvič srečala, ko sem prestopila prag Radia Študent. RŠ je sicer tudi edini medij, ki se aktivno ukvarja s poročanjem o študentski politiki. O njej sem se tako največ naučila kar na delovnem mestu. Za kandidaturo sem se odločila, ker želim poleg spektatorske pozicije izkusiti tudi aktivnejšo plat udeleževanja v študentskem političnem odločanju.

Po svojih najboljših močeh se želim zavzemati za pravice študentk in študentov tako na splošni ravni kot še posebej na ravni FMF, kjer matematiko študiram že drugo leto. Poleg tega zaključujem tudi vzporeden študij na Filozofski fakulteti, vendar si še posebej želim sodelovati v skupnosti, znotraj katere sem se resnično našla.

MAJ POŽAR, Fizika

Kandidiram za člana študentske organizacije Fakultete za matematiko in fiziko. Letos nadaljujem študij v tretjem letniku splošne smeri fizike. Stiske študentov, od stanovanjske do so mi znane tako iz družbenega kroga kot iz aktivističnega delovanja. Verjamem, da lahko prek sodelovanja na volitvah izboljšamo socialno stanje in politično zavest študentov, ter se bolje vkjučimo v sprejemanje odločitev o tem, kakšno podporo najbolj potrebujemo. Zato se na volitvah potegujem za mesto na listi Tenzor kot predstavnik za kulturo in založništvo.

STAŠA KORPIČ, Fizika

Kandidiram za članico študentske organizacije Fakultete za matematiko in fiziko. Vpisana sem v drugi letnik dodiplomskega študija fizike, meteorološke smeri. Življenjski in študijsko pogoji študentk in študentov se slabšajo, kar se opazi pri višjih cenah hrane, nedostopnih nastanitvah v Ljubjani, primanjkovanju čitalniških mest in slabih študentskih zaposlitvah.

Mnoge izmed teh težav se na prvi pogled zdijo nerešljive, a menim, da je vzpostavitev močne, enotne študentske organizacije, ki deluje v dobrobit študentov, prvi korak do njihovega razreševanja. Na fakulteti se bom zato zavzemala za več dostopnih študentskih dogodkov, ki bodo omogočili večjo medštudentsko povezanost in bodo prostor za komunikacijo, deljenje idej in iskanje rešitev, hkrati pa premor od zahtevnih študijskih obveznosti.

JAKOB SEVER KLASINC, Matematika

Kandidiram za člana študentske organizacije Fakultete za matematiko in fiziko. Sem Jakob S. Klasinc. Študiram matematiko in kandidiram za člana študentske organizacije FMF na študentski listi Tenzor.

Do sedaj sem se ukvarjal z aktivizmom v Mariboru in Ljubljani, kjer sem pomagal prirediti razne dogodke, delavnice in shode. Deloval sem v okviru okoljevarstva in delavskih pravic. Zdi se mi, da imamo študentke in študentje FMFja priložnost organizirati se bolj formalno, tako da dosežemo skupnostne in materialne spremembe. Prav tako menim, da ne samo lahko ampak tudi moramo zvišati zavest o problemih študentk in študentov, ter njihovo širše mesto.